Dynamic Stability

Dynamic Stability

Dozvědět Se O:

  • Co je dynamická stabilita?
  • Jak zlepšit svou dynamickou stabilitu?
  • Příklad cvičení

Co Je Dynamická Stabilita?

Tento parametr měří kolísání vašich boků ze strany na stranu a poskytuje náhled na vaši schopnost stabilizovat vaše boky při běhu . Nižší skóre, zobrazené jako oranžová nebo červená, znamená špatnou kontrolu nad kyčlemi, což zvyšuje práci vašich stabilizačních svalů. To snižuje vaši efektivitu běhu (nebo kolik energie spotřebováváte) a zvyšuje riziko zranění z nadměrného vytížení (např. MTSS, ITB syndrom)

Ilustrace pohybu boků ze strany na stranu

Jak Zlepšit Svou Dynamickou Stabilitu?

Dynamický trénink stability je skvělý způsob, jak posílit svaly, které pomáhají stabilizovat vaši pánev při běhu, jako jsou břišní svaly, záda a hýžďové svaly. S progresivní sérií cvičení můžete rozvíjet své svaly od izolované práce k dynamičtějším pohybům, což vám pomůže cítit se při běhu stabilněji.

Můžete sledovat tréninkový rámec, který zahrnuje různé typy cvičení. Izolované a statické cviky se primárně zaměřují na sílu (-vytrvalost) stabilizačních svalů. Naproti tomu dynamická a reaktivní cvičení mají za cíl zlepšit spolupráci svalů .
Začleněním izolovaných/statických a dynamických/reaktivních cvičení do svého tréninkového plánu můžete vyvinout silnější, vyváženější tělo a stát se výkonnějším běžcem. Smíchejte si tedy své tréninky a užijte si výhody pestrého tréninkového programu !

Příklad Cvičení

* Upozorňujeme, že uvedená cvičení jsou pouze ilustrativní a nemusí být vhodná pro každého. Doporučujeme prodiskutovat tato cvičení s vaším odborníkem na Runeasi, abyste zjistili, zda jsou vhodná pro vaše individuální potřeby a schopnosti.

Pohyblivost / flexibilita flexoru kyčle

Např. 4 x 15 sec 


Izolované/Statické: Zvednutí kolena s bočním prknem

Např. 3 x 8 střídavě vlevo a vpravo – zbytek 30″ 


Izolované/Statické: Swissball – pochody na zeď

Např. 3 x 15 R30″


Dynamika: Výpad vzad + bok

Např. 3 x 8 R30″ mezi levou a pravou


Reaktivní: přeskočit a podržet – zhubnout

Např. 4 x 16 R1′